acibadem

facebook  twitter  instagram whatsApp

Göğüs Büyütme Ameliyatı (Slikon Protez), Kayseri


Meme büyütme ameliyatı nedir?

Memeler kadının beden görünümde fiziği tamamlayan yapılardır .Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar . Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır . Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir .Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir .Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir . Her iki memenin eşit hale getirilmesi yada hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme ameliyatları denenmiş, ancak limitli sonuçlar vermiştir. Örneğin kişiden yağ dokusu alınarak memelerin kısmen büyütülmesi sağlanabilir. Ancak yağ dolgusu tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. İçindeki dolgu maddesi farklı olabilir. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı (Slikon Protez), Kayseri

Silikon meme protezi (implantı) nedir?

Silikon içeren ürünler kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır. Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir .Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir. Balonun içini dolduran maddeler farkı olabilir. Günümüzde kullanılan meme protezleri şöyle adlandırılabilir: a. Dış yüzeyi silikon olan balonun içinde yine silikon orijinli jel vardır .Bunlar çeşitli boyutlarda kullanıma hazır halde üretilmiştir. ABD'lerinde FDA (Food and Drug Administration ) tarafından 2006 yılı kasım ayında tekrar FDA onayı almıştır.b. Silikon balonun içi boştur.Jel dolu (Gel-filled) : Serum fizyoljikle doldurulanlar (Saline-filIed) : Ameliyat esnasında halk arasında tuzlu su diye bilinen serum fizyolojik ile istenilen hacim elde edilinceye kadar doldurulur. Son zamanlarda kullanıma hazır şekilde olanlarının imal edildiği bildirilmiştir . c. PVP : Aynı şekilde silikon balonun içi PVP (polyvinyl pyrrolidone povidon) adı verilen kimyasal madde ile doludur. Jel kıvamında ve kullanıma hazır haldedir. Soya Yağı : Silikon balonun içi soya yağı ile doldurulmuş, kullanıma hazır protezlerdir. Kullanım alanı henüz yenidir. Uzak sonuçları hakkında fazla bilgi yoktur.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesi bilmeniz gerekenler nelerdir?

Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler yapılır. Her ameliyatın genel veya kendine özel riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı ameliyat sonrası görülen yakınmalardır. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır.Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikayet ederler. Bu genellikle geçicidir.Bir yabancı cisim olan proteze karşı vücutta bazı bağ dokusu hastalıklarının geliştiği (konnektif doku hastalığı) , bebeğe süt vermenin zorlaştığı, protezin kansere neden olduğu ileri sürülmüştür. Ancak bunların hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır .Meme büyütme ameliyatında, memenin büyütülmesi vücut için yabancı bir madde ile sağlanabildiğinden, proteze ait sorunlar olabilir. Protez çevresinde kapsül adı verilen bir zarın gelişmesine bağlı sertleşme ve daralmalar olabilir. İnce zar herhangi bir probleme yol açmaz,orta kalınlıkta bir zar oluşması halinde memelerde hafif bir sertlik ve meme tabanında belirginlik fark edilebilir. Nadir durumlarda vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir, protez etrafında kalın bir zar oluşturup (kapsül), sıkıştırıp hapsetmeğe bazen de vücut dışına atmağa çalışır. Kalın kapsül oluşması halinde memelerde sertlik ve bazen asimetri görülebilir. Hafif ve orta kapsüler kontraktür durumunda, protez etrafındaki kapsülün giderilmesi için dıştan masaj ve gereğinde ek ameliyatlar yapılabilir Ağır kapsül kontraktürü ortaya çıktığında protezi çıkarmaktan başka seçenek yoktur.

Silikon protezlerin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere oldukça dayanıklıdır. Normal ve orta dereceli masajlar zarar vermez. Kişi ameliyattan 2 ay sonra yüzü koyun yatabilir. Bazan, protez içeriğinin balon dışına sızması görülebilir. Eğer gel-filled protez kullanılmışsa, doku aralıklarına sızan bu maddeler kitle oluşmasına neden olabilir. Soya yağının nasıl etki ettiği henüz bilinmemektedir. Serumla dolu protez kullanılmışsa, protez içine doldurulan serum fizyolojik protez dışına, doku aralıklarına sızabilir, bu takdirde dışarı sızan serum vücuda herhangi bir zarar vermeden dokular tarafından hızla emilir. Aslında damar yolu ile verilebilen ve başka tedavi amaçları ile kullanılan bu maddenin hiçbir zararı yoktur .Protezi yırtılması nadir bir durumdur, araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Protez konmuş memelerde daha sonra yapılacak mamografi ve cerrahi muayene problem oluşturmaz. Protez mamografide bir boşluk olarak görülür.

Göğüs Büyütme Ameliyatı (Slikon Protez), Kayseri

Silikon meme protezli bir memede kanser gelişmesi riski artmaz, normal meme dokusu ile aynıdır. Böyle bir durum oluştuğunda protezli memede de kansere yönelik ameliyat ve diğer tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır.Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce , sizi rahatsız eden kusurunuzu ve ameliyattan beklentinizi açıkça doktorunuza söylemeniz,seçilecek protezi,protezin hangi kesiden konacağını, anestezi tipini, ameliyatın erken ve geç sonuçlarını tartışmanız gereklidir.
Göğüs büyütme ameliyatı

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır.1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir iz açılır. Bu izin yerleşimi şunlardan biri olabilir:

  • Meme altı kıvrımı (Submammarian)
  • Meme baş alt kısmı (Sirkumareolar)
  • Koltukaltı (aksiller)

Son zamanlarda göbek çevresinden girilerek endoskopik olarak protez konabilmektedir. Ancak bu yöntem henüz yaygın olarak kabul görmemiştir. Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz akalacaktır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Protez hastanın meme yapısına göre meme dokusu arkasına yada göğüs kasının (pektoral) arkasına yerleştirilebilir. Her uygulamanın da avantaj ve dezavantajları vardır, bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir .
Meme büyütme ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen veya sargı uygulanır. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik olabilir , meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır.

Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir. Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

Günümüzde en yaygın olarak içi silikon jel dolu, üzeri pürtüklü (textured) yuvarlak protezler kullanılmaktadır. Protez seçimi ve yerleştirilmesi hastaya, memenin durumuna ve cerrahın tercihine göre değişebilecektir.

 

Yorumlar   

0 #18 Simetri Estetik 25-05-2017 14:52
Alıntılandı Fatos:
Merhaba, gögüs büyütmede, dual plan yöntemini kulaniyormusunuz? Yani yari silikon kas altina, yari silikon kas üstüne?

Merhabalar,
Silikon ameliyatlarda kas altı uygulama yapmaktayız.Düşünürseniz Simetri Estetik ve ya Acıbadem Kayseri Plastik Cerrahi Polikliniğine bekleriz.
İyi günler.
Alıntı
+2 #17 Fatos 24-05-2017 23:53
Merhaba, gögüs büyütmede, dual plan yöntemini kulaniyormusunuz? Yani yari silikon kas altina, yari silikon kas üstüne?
Alıntı
0 #16 Simetri Estetik 10-10-2016 10:54
Alıntılandı gülay özçam:
iyi akşamlar acaba yeni çıkan çipli silikonlardan kullanıyormusunuz

Merhabalar,
İsteğiniz doğrultusunda her türlü implant uygulaması yapmaktayız. Dilediğiniz zaman muayeneye bekleriz.
Görüşmek dileğiyle.
Alıntı
+2 #15 gülay özçam 07-10-2016 20:56
iyi akşamlar acaba yeni çıkan çipli silikonlardan kullanıyormusunuz
Alıntı
0 #14 Simetri Estetik 02-02-2016 09:46
Alıntılandı ebru eldemir:
merhaba,ben ameliyatlarınızda hangi marka silikon kullandığınız sormak istiyorum.ayrıca silikon ameliyatlarının fiyatları kaç lira civarında oluyor?bilgilendirirseniz sevinirim.

Merhabalar
Fiyatlandırmayı maalesef buradan belirtememekteyiz.Silikon markası olarak sizin seçiminize göre dilediğiniz protezi kullanmaktayız. Görüşmelerden ücret almamaktayız.Dilediğiniz zaman Simetri Estetik e bekleriz.
Alıntı
+2 #13 ebru eldemir 01-02-2016 22:28
merhaba,ben ameliyatlarınızda hangi marka silikon kullandığınız sormak istiyorum.ayrıca silikon ameliyatlarının fiyatları kaç lira civarında oluyor?bilgilendirirseniz sevinirim.
Alıntı
0 #12 Simetri Estetik 28-01-2016 16:16
Alıntılandı bilge mola:
Dr.Bey merhaba,Meme büyütme ameliyatında kullanılacak silikon protezin belirli bir ömrü var mıdır, değiştirilmesi gerekir mi?

Merhabalar,
Normal şartlarda konulan protezler insan ömründen daha uzun gidecek yapıdadır.Aksi bir durum oluşmaz ise çıkarılması ya da değiştirilmesi gerekmez.Fakat yaşlanıldıkça iç kısımda ve derideki olan sarkmalardan dolayı hasta isteği doğrultusunda işlem yapılabilir.
Alıntı
0 #11 Simetri Estetik 28-01-2016 16:14
Alıntılandı bilge mola:
dr bey merhaba,Meme büyütme ameliyatında kullanılacak silikon protezin belirli bir ömrü var mıdır, değiştirilmesi gerekir mi?

Merhabalar,
Normal şartlarda konulan protezler insan ömründen daha uzun gidecek yapıdadır.Aksi bir durum oluşmaz ise çıkarılması ya da değiştirilmesi gerekmez.Fakat yaşlanıldıkça iç kısımda ve derideki olan sarkmalardan dolayı hasta isteği doğrultusunda işlem yapılabilir.
Alıntı
0 #10 Simetri Estetik 28-01-2016 16:09
Alıntılandı ayşenur:
hocam meme protezi olan anne bebeğini emzirebilir mi?

Merhabalar,
Protez operasyonu olan anneler emzirmelerinde herhangi bir problem olmamaktadır. Çünkü protezler meme dokusuna ve süt kanallarına zarar vermeden kas altına konulmaktadır.Bundan dolayı emzirmede herhangi bir sorun olmamaktadır.
Alıntı
+1 #9 Simetri Estetik 28-01-2016 16:07
Alıntılandı kamer suphioğlu:
hocam merhaba,silikon ameliyatlarının oldukça ağrılı olduğu doğru mu?ağrı ne kadar sürüyor?
birde hangi marka silikon kullanıyorsunuz fiyatlar ne kadar öğrenme şansım var mı???

Merhabalar,
İşinde uzman, bu ameliyatları sık sık yapan doktorlar tarafından operasyonlarda ağrı çekme oranı en aza düşer. Ağrı sürekli olmaz. Azalarak gider.1 ay içerisinde hiç ağrısı kalmaz.Ameliyat sonrası 1 gün hastanede kalırsınız. İstenilen marka silikonu kullanmaktayız. Hastalarımızın seçimine bırakıyoruz.Fiyatları buradan belirtemiyoruz.Görüşme esnasında belirtmekteyiz.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

İLETİŞİM

Muayenehane:
Alpaslan Mah.Mustafaşimşek Bulv.
Başyazıcıoğlu apt 105 Melikgazi, Kayseri

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
0530 229 0849
Bir Soru Gönderin
1000 sola karakterler
Dosya Ekle